• Stare Łazienki

Szanowni Państwo, dzięki przyznaniu środków przez Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, w tym roku odnowimy 8 zabytkowych nagrobków osób zasłużonych dla Polski i Lubelszczyzny, znajdujących się na nałęczowskim cmentarzu parafialnym. 

 Miło nam poinformować, iż pierwsze pomniki nagrobne są już po renowacji. Na poniższych fotografiach przedstawiamy efekt działań konserwatorskich.

Odnowiony pomnik to:
1. nagrobek sióstr: Jadwigi i Heleny Truszkowskich, działaczek oświatowych, które w 1915 roku założyły prywatną, czteroklasową szkołę elementarną w Nałęczowie. Mieściła się w należącym do nich „Białym Dworku”, położonym przy obecnej alei Lipowej.
2. Nagrobek Józefy Michalskiej, która  po stracie męża osiedliła się w Nałęczowie wraz z trzema synami i otworzyła szkołę elementarna we własnym domu położonym na granicy Chruszczowa i Nałęczowa. Była to tajna szkoła PMS (Polska Macierz Szkolna). Na tajnych kompletach edukację zdobywała nie tylko młodzież z Nałęczowa, ale też z okolic. Józefa Michalska poza godzinami szkolnymi, uczyła także prywatnie. Przyszłą pisarkę, Ewę Szelburg, przygotowywała do egzaminów do szkoły średniej. W autobiograficznej powieści Ewy Szelburg Zarembiny "Iskry na wietrze", Józefa Michalska występuje, jako „pani Popielowa”.